Výběrové řízení na makléře – 5 bodů, které Vám řeknou, jestli je pro Vás ten pravý.

13.11. 2019Jan Chromeček0

Když mluvím s prodávajícími nemovitostí, tak si velice často stěžují: „Denně mi volají desítky makléřů z různých realitních kanceláří, mám s nimi i osobní setkání, ale nevím, kterého si z nich mám vybrat. Který je ten správný pro mne?! Který nemovitost prodá za co nejvyšší možnou cenu?! Kterému mohu nemovitost svěřit a důvěřovat?!“

Přiznávám, že to není lehké, zvláště v případě, když jste se pokoušeli nemovitost prodávat sami a dospěli jste k názoru, že by bylo dobré ji svěřit odborníkovi.

Přetlak telefonátů od zprostředkovatelů Vám v klidném rozhodování moc nepomůže.

Ale, ať už jste v jakékoliv situaci, rád se s Vámi podílem o pár tipů.

Dle mých zkušeností nerozhoduje značka společnosti („brand“ realitní kanceláře). Znám makléře ze stejné mezinárodní společnosti a svojí práci jsou schopni udělat diametrálně rozdílně s různou kvalitou odvedené práce.

Tedy, kvalita práce spočívá na samotném makléři – jeho osobní značce.

Ale pojďme se podívat na vodítka, které nám mohou pomoci poznat toho profíka od…

 1. Na první schůzce nevytahuje foťák! Ano, čtete dobře. Správné a profesionální nafocení chce čas, připravený prostor, nejlépe Home staging a to na první seznamovací schůzce prostě nejde. (Samozřejmě pokud si chce pořídit fotky z mobilu pro svoje potřeby ke stanovení trží ceny, není na tom nic špatného)
 2. Na první schůzce nepodepisujete smlouvu o zprostředkování! Stanovit správně prodejní nabízenou cenu za 20 minut a ověřit si údaje od prodávajících s podpisem na kuchyňské lince stolu jednoduše dobře udělat nejde. Pokud by to někdo zkoušel, radil bych nespolupracovat.
 3. Nabízí pouze exkluzivní smlouvu a nebrání se adekvátnímu časovému ohraničení! Proč je pro Vás exkluzivní smlouva dobrá si můžete přečíst v tomto článku: Proč zvolit exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu?
 4. Má svoje webové stránky a profil na sociálních sítích. Tohle je strašně dobrá věc na době webové, můžete se podívat realitním makléřům přímo do „kuchyně“.
  • Jak komunikuje s klienty?
  • Jaké má prezentace (videa, fotky, popisky)?
  • Články a názory, které šíří, souzníte s nimi?
  • Jeho recenze na Googlu, také něco může vypovídat
 5. Dělá reality jako svojí hlavní živnost. Ať se to nezdá je to obor velice obsáhlý a dělat ho na 50 % dobře nejde. Jsou k tomu potřeba alespoň úsekové znalosti z několika oborů (právo, stavebnictví, psychologie, marketingu, prodeje, ekonomie, finančnictví). Dle potřeby mnohdy i na jedné nemovitostí pracuje tým lidí, kteří patří k expertům ve své oblasti (fotky, webové stránky, sociální sítě atd.)

Jsem přesvědčený, že pokud realitní makléř splňuje všech pět bodů, tak jste narazili na někoho, kdo Vám nemovitost výhodně a bezpečně prodaná lépe, než byste si svedli Vy sami.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Kategorie
 • Než začnete prodávat svojí nemvoitost
 • Pár pohledů na věci, které jsou před prodejem nutné udělat nebo se k ním alespoň postavit. Vše je doplněné o poznámky z realitní praxe. 

  Vaše osobní údaje budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. GDPR