Co potřebujete vědět, než koupíte stavební pozemek.

Co potřebujete vědět, než koupíte stavební pozemek?

 1. Zjistěte si, o jaký druh pozemku se jedná. Pozemky jsou evidovány v katastru nemovitostí, ale budoucí možné využití pozemku najdete v územním plánu obce! Tudíž vůbec není rozhodující definice v katastru „orná půda“ i tento pozemek může být územním plánem určen k zastavění.
 2. Ověřte si, kdo je majitel pozemku. Zda na něm neváznou dluhy či jiná omezení.Tohle by měla být samozřejmost u jakékoliv nemovitosti, kterou se chystáte nabýt.
 3. Je zajištěná přístupová cesta k pozemku? Ne vždy se jedná o samozřejmost, a i když tam fyzicky cesta je, může se jednat o soukromý pozemek. Pokud by se tak stalo, není ještě nic ztraceno, je potřeba zjistit, jestli je u dotyčného pozemku zřízeno věcné břemeno služebnosti právem jízdy a chůze ve prospěch kupovaného pozemku. Pokud by byl právně přístup znemožněn, nebude pozemek akceptovatelný jako zástava pro získání úvěru či se na pozemek nemusíte v budoucnu dostat.
 4. Určitě si zjistěte zastavitelnost pozemku aneb jakou rozlohu může mít rodinný dům a jeho zpevněné plochy. Tyto informace zjistíte z textové části územního plánu v části regulativů.
 5. Zjistěte si jaký typ stavby může na pozemku stát. Kolika podlažní domy jsou v místě pozemku povoleny, jaký typ nebo sklon střechy by měl mít. Tyto informace zjistíte z textové části územního plánu v části regulativů.
 6. Pokud pozemek není zasíťovaný, zjistěte vyjádření od dodavatele, zdali Vám to umožní. Mnohdy může být trafostanice či kanalizace na hranici své kapacity a nebudu Vám napojení povoleno.
 7. Pokud je pozemek zasíťovaný, proběhla kolaudace sítí? Chtějte vidět dokumenty. Ověřte, jestli je možné se na ně připojit (kapacitu sítí).
 8. Riziko povodní. Podívejte se do povodňové mapy. Můžete zde narazit třeba s financováním pozemku či stavby u banky z důvodu nepojistitelnosti.
 9. Pozor na podzemní stavby, vedení a izolační (zelená) pásma Tyto informace zjistíte z textové části územního plánu a dále dotazem na místní správce sítí.
 10. Sousedé. Zjistěte si, jestli okolní majitelé pozemků jsou fyzické osoby či firmy. Na základě těchto informací můžete predikovat, co se bude dít s okolními pozemky do budoucna.
 11. Vše si ověřujte. To, co Vám majitel a bohužel i někdy mnohdy realitní makléř řekne, že to má přislíbeno nebo, že si něco myslí, tak zbystřete a ověřte si to!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Kategorie
 • Než začnete prodávat svojí nemvoitost
 • Pár pohledů na věci, které jsou před prodejem nutné udělat nebo se k ním alespoň postavit. Vše je doplněné o poznámky z realitní praxe. 

  Vaše osobní údaje budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. GDPR