Lepší družstevní či byt v osobním vlastnictví?

Základní rozdíl mezi osobním vlastnictvím a družstevním bytem je ten, že družstevní byt nevlastníte jako takový, ale vlastníte družstevní podíl v bytovém družstvu, které vlastní celý bytový dům. Na „svůj byt“ máte od družstva nájemní smlouvu.

Vzniká tu tedy riziko, že za určitých podmínek může být družstevník z družstva vyloučen a nájemní smlouva mu bude vypovězena. V praxi to není jednoduché, družstvo musí pro úspěšné vyloučení dodržet poměrně svázanou proceduru a umožnit členovi se bránit na členské schůzi. Následně je samozřejmě možné bránit se i u soudu. Samozřejmě máte následně právo na vypořádací podíl, ale ten rozhodně nebude odpovídat tržní ceně.

Z toho vyplývá, že jako vlastník nejste zapsán v katastru nemovitostí a také to, že je komplikovanější byt financovat hypotékou.

Byt na investici

Následně můžete být také omezeni v dalším nakládání s bytem, pokud byste ho chtěli například „pronajímat“. Vzhledem k tomu, že jste ve vztahu k bytové družstvu v pozici nájemce, potřebujete s podnájmem bytu třetí osobě získat souhlas bytového družstva. Některá bytová družstva podnájem bytů omezují ve stanovách družstva. Takže pokud kupujete družstevní byt na investici, určitě je dobré se na toto zaměřit.

Cenové srovnán

Byty v osobním vlastnictví jsou právě z důvodu volnějšího nakládání a jednoduššího financování na trhu o desítky procent dražší. Dříve bylo výhodou také to, že se u převodu podílu bytového družstva neplatila daň z nabytí nemovitosti. Dnes je daň z nabytí nemovitosti od roku 2020 zrušena.  

Rekonstrukce

Další nevýhodou u družstevního bytu je případná rekonstrukce. Jakékoliv rozsáhlejší úpravy jednotky musí být schváleny vedením družstva. U osobního vlastnictví, pokud nezasahujete do statiky budu či společných rozvodů nepotřebujete schválení představenstva.. 

Výhody družstevního bytu

Jak už bylo řečeno výše je to cena. Pokud se do jednoho roku bude převádět byt do osobního vlastnictví, máte dokonce šanci na něj získat hypotéční úvěr. Další, pro někoho nesporná výhoda může být pravděpodobné omezení krátkodobých podnájmu v domě. Převod nemovitosti je téměř okamžitý a není potřeba čekat na zápis na katastrálním úřadě, který trvá přes 20 dní v případně osobního vlastnictví.

Výhody osobního vlastnictví

Může zakoupit jak fyzická, tak i právnická osoba bez dodatečných podmínek. Jasná volba, pokud si chcete pořídit byt na investici. Nemovitost můžete zastavit pro případ hypotéky nebo úvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Kategorie
  • Než začnete prodávat svojí nemvoitost
  • Pár pohledů na věci, které jsou před prodejem nutné udělat nebo se k ním alespoň postavit. Vše je doplněné o poznámky z realitní praxe. 

    Vaše osobní údaje budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. GDPR