Úschova kupní ceny

Ať už prodáváte nebo kupujete nemovitost určitě se setkáte s úschovou kupní ceny. Je důležitá především z toho důvodu, že existuje na katastru nemovitostí (KN) ochranná lhůta 20 dnů, která slouží k ochraně obou účastníku, tedy jak prodávajících, tak i kupujících. Po vložení návrhu na vklad a dalších potřebných listin, informuje KN osoby, jejichž práva zapsaná v KN se podle navrhovaného zápisu mají změnit nebo zaniknout je zde tedy dostatečná časová rezerva na vyjádření případných připomínek účastníků. Následně KN změnu zapíše. V praxi se setkáváme s tím, že zápis trvá do jednoho týdne, ale je potřeba počítat i s delší časovou rezervou.

Když vezmeme černější scénář, máme zde (ochrannou lhůty 20 dnů + 10 dní kdy by měl KN změnu zapsat) třicet dní, kde není zcela jasné, kdo je majitel nemovitosti a obchodní případ je stále otevřený.

Proto je nejlepší a nejistější volbou zvolení úschovy kupní ceny

Možnosti úschovy jsou:

  • advokátní úschova
  • notářská úschova
  • bankovní úschova
  • úschova u realitní kanceláře

Advokátní úschova

V praxi je nejběžnější advokátní úschova. Využívá jí nejvíce realitních kanceláře a má to své důvody. Bývá nejlevnější a nejvíce flexibilní z ostatních možností. Advokát má dohled nad celým průběhem případu od kupní smlouvy až po uvolnění finančních prostředků po zapsání vkladu na katastru nemovitostí.

Odměna advokáta je různá a řekl bych, že se může pohybovat od 4000 Kč až do 40 000 Kč, dle uschované částky.

Notářská úschova

Lidé vnímají notáře velice důvěryhodně, a proto někteří volí notářskou úschovu. Jelikož notář se s realitní praxí nemusí setkávat denně, tak se Vám může stát, že sepsání smlouvy může čekat několik dní či týdnu a cena je zpravidla vyšší než u advokátní úschovy.

Odměna za notářskou úschovu je sjednána notářským tarifem. Koho zajímá ceník, najde ho na stránkách:

https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/detail/39_197-notarska-uschova-kupni-ceny-nemovitosti

Bankovní úschova

Rád bych sdělil, že ne všechny banky umožňují bankovní úschovu. Další bolístkou je flexibilita bank, pokud na smlouvě jsou zástavní práva či břemena, tak si pravděpodobně připlatíte.

Zdroj: https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/jistotni-ucet/ Porovnání bank k 6.4.2020

Úschova u realitní kanceláře

Poslední a nejméně používána je úschova u realitní kanceláře. Zde je důležité podotknout, že o ní klient musí sám požádat a realitní kanceláře nejsou oprávněni ji aktivně nabízet. Platí zde ještě další opatření, které musí realitní kancelář splnit.

Věřím, že Vám tento přehled pomohl k orientaci v oblasti úschov kupní ceny při prodeji nemovitosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Kategorie
  • Než začnete prodávat svojí nemvoitost
  • Pár pohledů na věci, které jsou před prodejem nutné udělat nebo se k ním alespoň postavit. Vše je doplněné o poznámky z realitní praxe. 

    Vaše osobní údaje budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. GDPR